Monday, 31 January 2011

Walentynki 14.02.2011. Czym TO sie je? 10.02.2011-16.02.2011


''Walentynki (ang. Valentine's Day) – coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.
Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.
14 lutego jest również dniem chorych na epilepsję, którzy mają tego samego patrona.

Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później.
Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Współczesny dzień zakochanych nie ma jednak bezpośredniego związku z jednym konkretnym świętem starożytnego Rzymu, choć jest kojarzony z takimi postaciami z mitologii jak Kupidyn, Eros, Pan czy Juno Februata.
Możliwe, że zwyczaje związane z tym dniem nawiązują do starożytnego święta rzymskiego, zwanego Luperkaliami, obchodzonego 14 - 15 lutego ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa, oraz Pana, boga przyrody.
Z kolei Brytyjczycy uważają to święto za własne z uwagi na fakt, że rozsławił je na cały świat sir Walter Scott żyjący w XVIII wieku. 14 lutego to dzień, kiedy na Wyspach Brytyjskich ptaki zaczynają łączyć się w pary.

Do Polski obchody walentynkowe trafiły w latach 90. XX wieku z kultury francuskiej i krajów anglosaskich a także wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Święto to konkuruje o miano tzw. święta zakochanych z rodzimym świętem słowiańskim zwanym potocznie Nocą Kupały lub Sobótką, obchodzonym w nocy z dnia 21 na 22 czerwca.

Część polskiego społeczeństwa krytykuje walentynki jako przejaw amerykanizacji, obcy polskiej kulturze i wypierający rodzime tradycje. Walentynki są też krytykowane za ich komercyjne i konsumpcjonistyczne nastawienie. Są one wykorzystywane przez biznes i media do przełamania stagnacji handlowej pomiędzy Bożym Narodzeniem a Wielkanocą.
Dla osób nie pozostających w związkach, tzw. singli (szczególnie określających się jako quirkyalone) walentynki mają charakter opresywny, związany z "tyranią bycia w związku" i piętnujący osoby żyjące w pojedynkę. Z tego powodu 14 lutego został uznany przez społeczność quirkyalone za International Quirkyalone Day, mający być w zamierzeniu antywalentynkami.''

Tyle na temat Walentynek ma do powiedzenia szanowna ciocia Wiki :)

Ja wiem, ja wiem - komercja! Jak milosc, to milosc na co dzien, a nie raz w roku! Ale... Coz, wcale nie chodzi o to by obchodzic dokladnie Walentynki i dokladnie 14 lutego. Chodzi o to, by podzielic sie przepisami na romantyczne sniadania, obiady, czy kolacje we dwoje, ktore mozna wykorzystac zawsze i wszedzie! A Walentynki, to tylko pretekst;)
Mnostwo osob ma mile wspomnienia z Walentynkami zwiazane. Rocznice slubu, poznania, zareczyn... Dlatego akcja. Poprosze o przepisy w tonacji romantycznej. Dania-afrodyzjaki, dania-wspomnienia, dania-tylko-dla-dwojga. Mozna dodawac lekko archiwalne - zamieszczone powiedzmy do tygodnia przed rozpoczeciem akcji. Poniewaz same Walentynki wypadaja w tym roku niewygodnie, bo w poniedzialek akcja bedzie trwala od czwartku 10 luetgo, az do srody 16 lutego. Zeby kazdy chetny mial szanse cos od siebie dodac.

No comments:

Post a Comment