Monday, 2 October 2017

Pulpeciki z soczewicy, z pieczarkami i płatkami owsianymi... I o dzieciach.

Dziecię numer 4 daje mi w kość. Dudunio nawet nie jest jakoś specjalnie wredny. Po prostu lubi towarzystwo. Hałas. Uwagę. A o to jest trudno, kiedy trójka rodzeństwa, czyli 100% stanu, maszeruje codziennie do szkoły. Dlatego na 6 godzin i od poniedziałku do piatku zostaję sama, z przyczepionym do nogi roczniakiem... 
Chwile spokoju nie zdarzaja się często, ale generalnie istnieja w przyrodzie. A kiedy już się na nie natykam staram się wykorzystać opcję świętego spokoju maksymalnie. I tak było niedawno: popołudnie, wszystkie dziecki w domu, Daniel szczęśliwy w środku chaosu. Kurak na obiad w piekarniku, a ziemniaki dotrzymuja mu towarzystwa. Złapałam butelkę wody i zasiadłam do laptopa. No przecież uda mi się chyba przynajmniej trochę wiadomości poczytać, albo złapać kulinarne natchnienie na kolejny dzień, albo i dni kilka, prawda?
Nieprawda! Po minucie, lub dwóch dotarło do mnie, że słyszę jakiś niechciany dźwięk. Upierdliwy, wpijajacy się w duszę, natarczywy dźwięk. Takie przychodzace co mniej-więcej minutę łup! Łup! ŁUP! ŁUP!!! Wołam elegancko z pokoju z zapytaniem, co się dzieje - nikt nie wyje, znaczy może być cokolwiek. I co? Przychodzi odpowiedź od dziecka najstarszego: ' Daniel is smacking rice! ' Co w wolnym tłumaczeniu oznacza: 'Daniel tłucze ryż'... 
Bo matka, natchniona jakimś wpisem na jakimś blogu pokazujacym uśmiechnięte, zadowolone dzieci, wcale nie wiszace na spodniach, tudzież fartuchu, nadzorujacego rodzica, wsypała garść ryżu do plastikowej butelki i zapodała, jako lek na nudę, dziecięciu najmłodszemu...
Zrób dziecku zabawkę, mówili.
Butelka plastikowa wystarczy, mówili.
To takie dobre dla rozwoju jest, mówili.
Nosz kurna!!!

Składniki:
(na 30 sztuk)
  • 1 szklanka czerwonej soczewicy
  • 5 średnich pieczarek
  • 2 niewielkie cebule
  • 2 łyżki oleju
  • 1 szklanka płatków owsianych
  • jajko
  1. Soczewicę ugotuj w 2 szklankach wody. Mnie jeszcze nie udała się sztuka uzyskania opcji 'na sypko' - wychodzi raczej gotowa do użycia, lepka masa, z odparowana większościa płynu. Zostaw do ostudzenia.
  2. Cebule posiekaj drobniutko. Zeszklij na rozgrzanym oleju. Dorzuć posiekane drobno pieczarki i usmaż do miękkości. Ostudź.
  3. W sporej misce wymieszaj soczewicę, pieczarki z cebula, jajko i płatki owsiane. Zostaw na godzinę w lodówce.
  4. Rozgrzej piekarnik do 180stC. Przygotuj blaszkę wyłożona papierem do pieczenia. Formuj z masy niewielkie kulki - mniej więcej wielkości orzecha włoskiego, i układaj na blaszce. Piecz około 20 minut - gotowe powinny być złotawe i przesuszone. 
Można podawać z sosem pomidorowym, z makaronem, lub ryżem. My bardzo lubimy włożone w bułkę i polane sosem pomidorowym i/lub majonezem. Nadmiar można spokojnie zamrozić, a przed użyciem rozmrozić w temperaturze pokojowej i podgrzać w piekarniku, zawinięte w folię (zapobiega nadmiernemu wysuszeniu).

No comments:

Post a Comment