Saturday, 27 April 2019

Coś dobrego dla jednego: waniliowy kubeczek z kuchenki mikrofalowej...


Nigdy nie mieliśmy mikrofali. Nie z braku potrzeby. I owszem nieraz by się przydała, bo resztkowy ryż odgrzewa się bardzo kiepsko na patelni. Albo jakiekolwiek risotto, czy nawet makaron już wymieszany z sosem. Miejsca nam brakowało na blacie kuchennym, żeby pomieścić dodatkowego, sporego grata... A teraz, nareszcie, może nie tyle nam zbywa na cennym towarze pt. dodatkowe miejsce, ale przynajmniej mamy go wystarczajaco. I mikrofala zagościła w naszej kuchni. Szału nie ma, nikt nie wie, jak ja obsługiwać, ale się nie zrażamy! I, dla zabicia czasu i szybkiego osiagnięcia dobrego ciastka, dziewczyny zabrały się za 'kubeczkowe' wypieki. 
Waniliowe ciacho wyszło bardzo smaczne. Pomaziane czekoladowym smarowidłem zniknęło w zastraszajacym tempie. Tyle tylko, że najlepiej smakuje bardzo świeże, ciepławe nawet i nie znosi przechowywania. Ale kto by tam chciał je przechowywać?
:)     

Przepis z ksiażki Mug cakes.

Składniki:
(na 1 kubek)

plasterek masła, około 30g
1 jajko
2 łyżki jasnego brazowego miałkiego cukru
1 łyżeczka ektraktu waniliowego
1 łyżka śmietanki (może być 36%, lub mniej)
5 łyżek maki
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

dodatkowo, opcjonalnie, do posmarowania 
na lukier: cukier puder + odrobina wody + cukrowe groszki do dekoracji;
lub: trochę gotowej masy do przekładania ciast; 
lub: miód, golden syrup, albo dżem


Stop masło w małej miseczce w mikrofali - okolice 30-40 sekund.

W kubeczku (jakieś 300ml pojemności) roztrzep po kolei jajko, cukier i ekstrakt waniliowy, a następnie śmietankę, makę, proszek do pieczenia i stopione masło.

Mikrofaluj przez 1 minute i 40 sekund (800W).

Udekoruj ulubionymi dodatkami.


1 comment:

  1. przepis zapisuję bo zazwyczaj przychodzi ochota na jakiej ciacho jak go nie ma a tu takie szybkie ;) wiec wykorzystam pewnie w niedalekiej przyszłości

    ReplyDelete