Thursday, 30 January 2014

ZAPROSZENIE: 'Walentynki. Czym TO się je? 12.02-18.02.2014'


Przesliczne zdjecie uzyte na banerku pochodzi z bloga Delectable deliciousness - Red Velvet Valentine's Macarons.
Po raz piaty bardzo serdecznie zapraszam do walentynkowej zabawy (2010201120122013), ktora w tym roku potrwa od 12 do 18 lutego, z Walentynkami wypadajacymi w piatek 14 lutego.

"Walentynki (ang. Valentine's Day) – coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.
Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.
Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Współczesny dzień zakochanych nie ma jednak bezpośredniego związku z jednym konkretnym świętem starożytnego Rzymu, choć jest kojarzony z takimi postaciami z mitologii jak Kupidyn, Eros, Pan czy Juno Februata.
Możliwe, że zwyczaje związane z tym dniem nawiązują do starożytnego święta rzymskiego, zwanego Luperkaliami, obchodzonego 14–15 lutego ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa, oraz Pana, boga przyrody.
Z kolei Brytyjczycy uważają to święto za własne z uwagi na fakt, że rozsławił je na cały świat sir Walter Scott żyjący w XVIII wieku." (Wikipedia)

Tyle historia. A ja proponuje swietowanie w kuchni. 
;)
Poprosze o dania na slodko i na slono. O ciasteczka i ciasta. O torty i tarty. O dania rybne, miesne i wegetarianskie. O czekoladowe kreacje. O dania afrodyzjaki. O dania wywolujace wspolne wspomnienia: z randek, spotkan, z wesel, pierwszych wspolnych wakacji i wyjazdow... 

Po inspiracje mozna zagladac na przyklad:
1. Do podsumowania akcji walentynkowej z roku 2012 i 2013 (na blogu); 
2. Do podsumowania akcji walentynkowej z roku 2012 i 2013 (na agregatorze);
3. Na anglojezyczna strone BBC Good Food - Valentine's Day;
4. Na anglojezyczna strone Marthy Stewart - pomysly na dekoracje i kartkiprzepisy;
5. Na strone Barwy Smakow - po liste przypraw, warzyw i owocow, dostepnych na codzien, a jednoczesnie odznaczajacych sie wlasciwosciami afrodyzjakalnymi - klik;
6. Do Wikipedii - po liste, historie i definicje afrodyzjakow - klik

Zasady akcji jasne i proste:
1. Dodajemy tylko wpisy opublikowane w czasie jej trwania, nie archiwalne;
2. Kazdy uczestniczacy wpis powinien zawierac aktywny banerek akcji, podlinkowany do zaproszenia na blogu lub na agregatorze, lub przynajmniej link: do zaproszenia na blogu lub na agregatorze;
3. Osoby, ktorych blogi nie sa jeszcze zatwierdzone na agregatorach moga zostawic linki w komentarzach pod tym wpisem, lub w komentarzach na agregatorze.

Serdecznie zapraszam i zycze milej zabawy!
:)
Walentynki - czym TO się je?

No comments:

Post a Comment