Wednesday, 28 March 2018

Soczewica...


Soczewica jadalna rośnie dziko w Grecji i niektórych państwach Azji Zachodniej, Środkowej i Kaukazu: Cypr, Afganistan, Irak, Izrael, Jordania, Liban, Syria, Turcja, Pakistan, Kazachstan, Tadżykistan, Turkiestan, Uzbekistan. Jest uprawiana w wielu krajach świata. W Polsce jest uprawiana, czasami (rzadko) dziczejąca (efemerofit). Obecnie głównymi rejonami jej uprawy są: Kanada (około 42% światowej produkcji), Indie, Turcja oraz USA (w sumie te cztery kraje wytwarzają ponad 80% światowej produkcji soczewicy).
Jest jedną z najdawniej uprawianych roślin. Najstarsze wykopaliska, w których znaleziono nasiona soczewicy pochodzą z ok. 9100 r. p.n.e., w północnym Iraku w miejscowości Jarmo ok. 7 tys. lat p.n.e., a na Ziemi Świętej 3000 lat p.n.e. Wzmiankowana jest w Biblii cztery razy. W Księdze Rodzaju (25,33-34) jest opis, jak Ezaw sprzedaje Jakubowi prawo swojego pierworództwa za miskę soczewicy. W drugiej Księdze Samuela (23,11), której akcja toczy się ok. 1000 lat p.n.e. jest werset: "Była tam działka pola pełna soczewicy". Jej nasiona były podstawą wyżywienia w starożytnym Egipciestarożytnej Grecji i starożytnym Rzymie. Na ziemiach polskich uprawiana była już w neolicie. (Wikipedia)

Soczewicę można kupić puszkowana, gotowa do jedzenia, i jest ona znakomita do dodawania objętości sałatkom i przystawkom. Najczęściej soczewicę kupuje się suszona, a taka idealnie powinna być jędrna, czysta i nieuszkodzona. Rodzaj będzie zależał od tego, do czego chcemy jej użyć:
Zielona i brazowa: idealna do sałatek na ciepło, zapiekanek i nadzień, ponieważ zwykle zachowuje kształt po ugotowaniu;
Soczewica Puy: szaro-zielona, rośnie we francuskim regionie Le Puy, jest zwykle droższa, niż inne powszechnie dostępne rodzaje, ale uważa się, że jest lepsza w strukturze (zachowuje ja po gotowaniu), oraz smaku. Dzięki temu jest idealnym dodatkiem dla droższych składników, jak ryby, dziczyzna i kiełbaski.
Czerwona soczewica rozdzielona: po ugotowaniu staje się treściwym pureé, dlatego jest wspaniała, jako zagęszczacz do zup i zapiekanek. Często jest gotowana z dodatkiem przypraw, w wyniku czego powstaje indyjska przystawka 'dhal'.
Żółta: bardzo podobna do czerwonej i używana w podobny sposób; znakomita dla dodania odrobiny koloru zimowym daniom.

Przygotowanie:
Soczewica nie wymaga wcześniejszego namaczania, ale może ono pomóc i skrócić czas przygotowania o połowę.
Przed gotowaniem opłucz soczewicę w zimnej wodzie, przebierz zanieczyszczenia i uszkodzone ziarenka i dokładnie odcedź.

Przechowywanie:
Trzymaj soczewicę w zamkniętym, szczelnym pojemniku i w suchym, chłodnym miejscu. Mimo, że soczewicę można przechowywać i przygotowywać do zjedzenia praktycznie bezterminowo, najlepsza będzie w przeciagu roku od zakupienia.

Gotowanie:
Gotuj soczewicę w trzykrotnej jej objętości wody i unikaj kwaśnych dodatków, jak np. ocet.
Czas gotowania jest różny i zależy od rodzaju soczewicy i jej wieku, dlatego warto sprawdzić instrukcję na opakowaniu, ale w przybliżeniu będzie to:
- zielona i brazowa - 35-45 minut;
- czerwona rozdzielona - 15-20 minut;
- puy - 20-25 minut;
- żółta - 15-20 minut. 
(BBC Good Food)

                           Czerwona soczewica:                                          Zielona soczewica:

Soczewica jest dobrym źródłem włókna pokarmowego i złożonych węglowodanów, ale nie zawiera tłuszczu i kalorii. Wysoka zawartość białka oznacza, że jest znakomitym pokarmem dla osób potrzebujacych zwiększyć jego spożycie. Naturalnie bezglutenowa. Ma też wyjatkowo niski indeks glikemiczny i zawiera odporna na trawienie skrobię, co czyni ja dogodna przy diecie cukrzycowej.
Czy wiesz, że...
... 100g suchej, zielonej soczewicy zawiera 80% dziennego zapotrzebowania włókna pokarmowego.
... 100g suchej czerwonej soczewicy ma więcej potasu, niż duży banan.
... soczewica zawiera najwięcej kwasu foliowego ze wszytkich pokarmów pochodzenia roślinnego.
... 100g soczewicy zapewnia 45% dziennego zapotrzebowania na żelazo.
... 100g soczewicy zapewnia 100% dziennego zapotrzebowania na mangan.   

No comments:

Post a Comment