Tuesday, 24 December 2019
Tuesday, 17 December 2019
Super szybka i prosta zupa pomidorowa z chorizo i fasolą...
Zmodyfikowany, lekko, przepis z bloga Dagmary.
Składniki:
(na 4 porcje)
200g chorizo
1 porcja warzywnego startera
400g puszka siekanych pomidorów
400g puszka fasolki (u mnie czerwona 'kidney', ale niewielka biała też będzie w sam raz)
kostka bulionowa albo bulionetk warzywna lub z kurczaka + 400-450ml wody
Podsmaż chorizo na 2 łyżkach oleju.
Dodaj starter warzywny, dobrze wymieszaj i smaż 1-2 minuty.
Wlej pomidory, wodę i wkrusz kostkę, albo wrzuć bulionetkę. Dopraw do smaku, zagotuj, zmniejsz ogień, przykryj i gotuj 15-20 minut.
Wsyp odcedzone fasolki i gotuj kolejnych 10 minut. Podawaj z kleksem kwaśnej śmietany, albo startym serem, lub po prostu z kawałkiem dobrego chleba.
Friday, 13 December 2019
Grejpfrut w akcji - flapjack...
Mili państwo z Oddbox dostarczaja nasza cotygodniowa dawkę warzywno-owocowych witamin. Ale owa dawka jest niejako narzucona przez zapotrzebowanie (tudzież jego brak) supermarketów. I czasami ladujemy z większym, niż ustawa przewiduje, zapasem nietypowego warzywa, lub owocu. Mieliśmy już problem z fenikułem, selerem naciowym, a ostatnio z grejpfrutami. Bo 2-3 sztuki tygodniowo, to nawet jak nasze, spore, możliwości odrobinę za dużo. Dlatego postawiłam na wykorzystanie owoców tak, aby nikt się nie zorientował, że zostały wykorzystane...
:)
Zmodyfikowany przepis na podstawie Lemon and coconut flapjacks.
Składniki:
(blaszka kwadratowa 20cm, czyli okolice 9-12 porcji)
125g masła
125g miałkiego brazowego cukru
225g płatków owsianych
25g kokosu (wiórki)
skórka starta z 1 grejpfruta
2 łyżki soku grejpfrutowego
Rozgrzej piekarnik do 180stC i przygotuj blaszkę wyłożona papierem do pieczenia.
W małym garnuszku roztop masło z cukrem - często mieszaj, powinna powstać w miarę jednolita masa.
W dużej misce wymieszaj płatki owsiane, kokos i starta skórkę. Wlej stopione masło z cukrem i sok grejpfrutowy i dobrze wymieszaj.
Wsyp masę do foremki, wyrównaj wierzchem łyżki i piecz przez 20-25 minut, aż do ładnego, złotego koloru.
Wyjmij z piekarnika i delikatnie ponacinaj na porcje. Zostaw do przestudzenia w blaszce, a następnie wyjmij na kratkę - wystajace poza krawędzie blaszki brzegi papieru bardzo pomagaja.
Tuesday, 10 December 2019
Warzywny starter do sosów i zup - soffrito...
Przepis z Madhouse cookbook.
"This is brilliant for using a glut of vegetables and makes a mega-convinient standby. It's based on Italian soffrito: finely chopped aromatic ingredients softly fried and used as a base for soups, casseroles, tomato sauces, bolognese, chilli or sheperd's pie, to name just a few."
Aromatyczny i pełen warzyw starter okazał się bardzo praktycznym dodatkiem do domoweg repertuaru. Bazujacy na nim najzwyklejszy sos pomidorowy jest przepyszny wymieszany z pełnoziarnistym makaronem, a także jako dodatek do ryżu i klopsików z kurczaka, czy baza do fasolki w sosie. Spokojnie zamieszka przez kilka dni na dnie lodówki, albo na dłużej w zamrażarce.
Aromatyczny i pełen warzyw starter okazał się bardzo praktycznym dodatkiem do domoweg repertuaru. Bazujacy na nim najzwyklejszy sos pomidorowy jest przepyszny wymieszany z pełnoziarnistym makaronem, a także jako dodatek do ryżu i klopsików z kurczaka, czy baza do fasolki w sosie. Spokojnie zamieszka przez kilka dni na dnie lodówki, albo na dłużej w zamrażarce.
Składniki:
(na spory garnek, na pewno 4 porcje)
2 duże cebule
2 duże marchewki
2-3 niewielkie pietruszki
1-2 czerwone papryki, pozbawione pestek
2 cukinie
4 gałazki selera naciowego
150g pieczarek
8-10 zabków czosnku
4 łyżki oliwy
Drobno posiekaj wszystkie warzywa (bez czosnku) - ręcznie: nożem, albo na tarce; w podręcznym czopperku (może nie sprostać wyzwaniu twardych marchewek i pietruszek), albo w robocie kuchennym.
W dużym garnku rozgrzej oliwę, wrzuć warzywa i smaż/duś na niewielkim ogniu, aż będa miękkie, ale nie powinny być zezłocone. Dodaj przeciśnięte przez praskę zabki czosnku i dobrze wymieszaj. Jeśli okazuje się, że masa ma za wiele wody odparuj nadmiar podkęcajac ogień.
Użyj od razu, albo zostaw do ostudzenia, rozdziel pomiędzy odpowiednie pojemniki i przechowuj do 3 dni w lodówce, albo do 3 miesięcy w zamrażarce.
Friday, 6 December 2019
O jedzeniu - 'Ratatouille', czyli 'Ratatuj'...
Bohaterem filmu jest Remy – antropomorficzny szczur, który mieszka na wsi w szczurzej kolonii, jednak nie pasuje do swojej rodziny. Ma węch absolutny i niezwykle wyrafinowany smak, w związku z czym nie chce jeść odpadków jak inne szczury, tylko zaczyna łączyć smaki, tworząc nowe potrawy. Swoimi kulinarnymi zapędami naraża się ojcu. Pewnego dnia, gdy zapędza się do kuchni właścicielki domu, w którym mieszka kolonia, przez swoją nieostrożność ujawnia lokalizację kolonii i szczurza rodzina jest zmuszona do ucieczki i szukania nowego domu.
(zdjęcie)
Podczas ewakuacji kanałami Remy oddziela się od reszty i trafia do kanału pod ulicami Paryża. W jego wyobraźni pojawia się Gusteau – najsłynniejszy kucharz na świecie i idol szczurka, który pokazuje mu drogę do swojej restauracji.
W międzyczasie do pracy na stanowisku pomywacza w tej restauracji zostaje zatrudniony Linguini. Nowy pracownik przez nieuwagę rozlewa gotującą się zupę i, starając się ją naprawić, dodaje przypadkowe składniki. Remy, widząc to, wchodzi do kuchni i poprawia zupę po swojemu. Gdy potrawa zostaje podana, goście są zachwyceni, a Linguini zostaje kucharzem. Przygarnia Remy'ego i od tej pory działają razem.
Linguiniemu i Remy'emu życie uprzykrza szef kuchni o imieniu Szponder, który chce przejąć lokal po zmarłym Gusteau, jednak sprawa się komplikuje, gdy odnajduje się testament właściciela. Pewnego dnia szczurek Remy gotuje wyjątkowe danie, aby „uszczęśliwić” krytyka kulinarnego. Tym daniem jest tytułowe ratatuj, które przypomina krytykowi smak z dzieciństwa. Dzięki temu szczurek Remy staje się prawdziwym kucharzem i szefem kuchni Paryża.
Tuesday, 3 December 2019
Muffiny bananowe z serkiem quark...
Muffiny, wynalezione na okazję zakupionego w promocyjnej cenie serka quark, okazały się hitem wśród dzieci. Daniel zjadł 4 i jeszcze rzucał łakome spojrzenia w stronę stojacej na blacie tacy... Mnie denerwowała jedna rzecz - ciasto jest dość mokre i mało tłuste, więc jest trudno odkleić papierowe papilotki. Sytuacja poprawia się nieco po przesuszeniu - do następnego dnia zostały może ze 2-3 sztuki i te były już o wiele łatwiejsze w obsłudze.
:)
Przepis ze strony Eat smarter.
Składniki:
(na 12 sztuk)
1 bardzo dojrzały banan
1 jajko
60g cukru
2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
250g serka quark
75ml oleju
125ml mleka
200g maki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
cukier puder do posypania - opcjonalnie
Rozgrzej piekarnik do 180st C. Przygotuj blaszkę z 12 papilotkami.
W sporej misce rozgnieć banana. Wmieszaj jajko, cukier, wanilię, quark, olej i mleko. Wsyp makę i proszek do pieczenia i szybko wymieszaj na w miarę gładkie ciasto.
Rozdziel ciasto pomiędzy papilotki i piecz przez około 25 minut. Wyjmij na kratkę do ostudzenia. Ewentualnie posyp cukrem pudrem przed jedzeniem.
Subscribe to:
Posts (Atom)