Tuesday, 27 April 2021

'How to eat. The pleasures and principles of good food.' Nigella Lawson

 

Wigilia 2020 - bez niespodzianek (to jest jeśli nie wliczymy do tej kategorii ogłoszonego nagle kolejnego lockdown'u... hm...), czyli dostałam sama od siebie kolejną książkę Nigelli Lawson. Tym razem pierwszą w kolejności, wydaną w 1998 roku 'How to eat'. To już jedenasta pozycja w kolekcji (pozostałe - klik) i, dzięki produktywności autorki, nie ostatnia ( Nigella ma tendencję do zostawiania około 2-3 lat pomiędzy publikacjami, więc mam nadzieję, że w tym roku dostanę tę opublikowaną pod koniec ubiegłego roku i już będę kompletnie na czasie :).

Zgrozo, o zgrozo - nie ma w niej zdjęć! Które ja akurat bardzo, ale to bardzo lubię - chętnie przyglądam się ilustracji gotowej potrawy i wiem, jaki efekt powinnam osiągnąć. I często to właśnie apetyczna ilustracja zwraca moją uwagę.

Spory tom (trochę ponad 500 stron) jest podzielony na 8 rozdziałów z przepisami + kilka organizacyjnych: 'basics', 'cooking in advance', 'one & two', 'fast food', 'weekend lunch', 'dinner', 'low fat' i 'feeding babies and small children'.
I widzę, że jak najbardziej znajdę coś dla siebie. Nigella proponuje wybór zup i makaronów, menu na posiłki dla pary, albo kilku osób, obiady letnie i zimowe, sporo pomysłów na kurczaka i desery. Brak zdjęć na pewno nie pomaga i jest niejakim wyzwaniem, ale też nie czyni książki kompletnie niemożliwej do użycia.  

Friday, 23 April 2021

Dahl z czerwonej soczewicy (super szybko, super prosto)...


Przepis z bloga Blendman.

Składniki:
(na 4-6 porcji)

czubata łyżka oleju kokosowego
2 cebule, oczyszczone i pokrojone w kostkę
2 łyżki czerwonej pasty curry (u mnie: łagodna 'korma')
350g czerwonej soczewicy, opłukanej na sicie
400g puszka siekanych pomidorów
650ml wody
400g puszka mleka kokosowego
sól i pieprz, do smaku

W sporym garnku rozgrzej na średnim ogniu olej kokosowy.
Wsyp cebulę i smaż do zeszklenia - okolice 10 minut.
Dodaj pastę curry, dobrze wymieszaj i maż kolejne 2-3 minuty, często mieszając.
Wsyp soczewicę, wymieszaj. Wlej pomidory i wodę. Dopraw do smaku sola i pieprzem, a jeśli pomidory są bardzo kwaśne dodaj dodaj małą szczyptę cukru. 
Całość zagotuj, zmiejsz ogień, przykryj i gotuj około 20-25 minut, aż soczewica będzie miękka. Sprawdzaj i mieszaj od czasu do czasu. Jeśli cała woda zostanie wchłonięta przed czasem, dolej kolejne 100ml.  
Wlej mleko kokosowe, wymieszaj, sprawdź, czy nie przyda się jeszcze odrobina soli. Gotuj na wolnym ogniu kolejnych 10-15 minut. 
Podawaj z ryżem, albo chlebkami naan.

Monday, 19 April 2021

Chlebek bananowy z płatkami owsianymi i suszonymi wiśniami...


Przepis (bardzo minimalnie zmieniony) z książki Anny Włodarczyk 'Zapach truskawek. Rodzinne opowieści'.

Składniki:
(na 1 keksówkę, okolice 10/20cm)

1 1/4 szklanki mąki
1/2 szklanki brązowego cukru
1/2 łyżeczki soli
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka cynamonu
3 łyżki bezsmakowego oleju (słonecznikowy)
2 jajka
3 duże, dojrzałe banany
1 szklanka płatków owsianych
1/2 szklanki suszonych wiśni

Rozgrzej piekarnik do 180stC. Przygotuj foremkę wyłożoną papierem do pieczenia.

W spores mice wymieszaj mąkę, cukier, proszek do pieczenia, sól i cynamon. Wmieszaj płatki owsiane i wiśnie.

W osobnej misce rozgnieć dokładnie banany. Wymieszaj z olejem i jajkami. Przelej mokrą masę do suchych składników i szybko, ale dokładnie wymieszaj na w miarę gładkie ciasto.

Przelej do przygotowanej foremki i piecz około 40 minut (zacznij sprawdzać po około 30 minutach). Przestudź w foremce i wyłóż na kratkę do całkowitego ostudzenia.
 

Sunday, 11 April 2021

Scones bananowe - super proste...


Naprawdę pyszne! Zjedliśmy z przyjemnością na deser, w towarzystwie dżemu morelowego (akurat chcieliśmy zużyć, ale każdy inny się nada, na przykład dobry truskawkowy) i grubego kleksa śmietanki 'clotted cream' (angielski, polski).  

Przepis z bloga
Family Friends Food.

Składniki:
(na 8-9 sztuk)

225g maki z proszkiem do pieczenia (self-raising)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki mielonego cynamonu (opcjonalnie)
50g masła, margaryny, albo wegańskiego zamiennika
1 duży, bardzo dojrzały banan, albo 2 mniejsze
odrobina mleka - 1-2 łyżki


Rozgrzej piekarnik do 200stC. Przygotuj niewielką blaszkę do pieczenia - możesz wyłożyć ją papierem do pieczenia, albo silikonową matą, lub rozgrzać przez kilka minut w nagrzanym piekaniku.

Wrzuć mąkę, proszek do pieczenia i cynamon do sporej miski. Dobrze wymieszaj. Dodaj masło i rozetrzyj palcami, do czasu, aż całość będzie przypominać bułkę tartą.

Rozgnieć banana/y na bardzo gładką masę - potrzebujesz około 150ml (2/3 szklanki), ewentualną brakującą różnicę możesz nadrobić jedną lub dwiema łyżkami mleka.

Przelej banany (+mleko) do mieszanki suchych składników i bardzo szybko zamieszaj nożem na miękkie ciasto. Przełóż na lekko posypany mąką blat.

Szybko i delikatnie zagnieć kilka razy, a następnie rozklep na gładki okrąg o grubości około 10-12mm. Wycinaj kółka foremką o średnicy 7cm i przekładaj na blaszkę. Możesz posmarować wierzch każdego odrobiną mleka, albo mlekopodobnej alternatywy.

Piece okolice 12 minut, do czasu, aż będą ładnie wyrośnięte i złotawe. Wyjmij z piekarnika i zostaw do przestudzenia na kratce.

Wednesday, 7 April 2021

Fudge (krówka) z masła orzechowego, bez gotowania...


Pyszne! Ale lojalnie ostrzegam - dla wielbicieli masła orzechowego, bo ich smak dominuje gotowe cukierki. Nie mają one niestety właściwości rzeczywistych krówek - są miękkie i najlepiej przechowywać je w lodówce do momentu jedzenia.   

Przepis ze strony supermarketu Lidl.

Składniki:
(blaszka/pojemnik okolice 19/12cm - 18 kawałków)

70g cukru pudru
4 łyżki kakao
nasionka usunięte z 1/2 laski wanilii
280g masła orzechowego
odrobina soli - najlepiej grubej, morskiej, albo himalajskiej - do posypania po wierzchu

Przygotuj blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia.
Wrzuć cukier, kakao, wanilię i masło orzechowe do miski, albo miski malaksera. Łyżką, albo mikserem, wymieszaj wszystko na gładką masę. Przełóż do przygotowanego pojemnika i wstaw do lodówki najlepiej na całą noc - oryginalny przepis woła o 30 minut w zamrażarce.
Stężałe pokrój na niewielkie kawałki - powinno spokojnie wyjść około 18. Przechowuj w lodówce, przełożone kawałkiem papieru do pieczenia, albo folii aluminiowej.