Tuesday, 30 March 2021

Blondasek z bananami i masłem orzechowym, wegański i bez glutenu...


Ze strony Sweet Lizzy.

Składniki:
(blaszka 20/20cm, czyli 9-12 porcji, może 16 mniejszych)

1 duży, albo 2 małe, bardzo dojrzałe banany
1 szklanka masła orzechowego
1/4 szklanki cukru (u mnie: miałki, jasno-brązowy; oryginalnie kokosowy)
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
1/2 łyżeczki sody
1/4 łyżeczki soli (nie dodawaj, jeśli masło orzechowe jest już lekko posolone)
100g groszków z ciemnej czekolady, lub posiekanej tabliczki


Rozgrzej piekarnik do 170stC.

Wyłóż blaszkę papierem do pieczenia.

W sporej misce rozgnieć banana widelcem. Wmieszaj masło orzechowe.

Dodaj cukier, sodę, wanilię i ewentualnie sól. Wymieszaj do połączenia.

Wmieszaj czekoladę i wyłóż ciasto do foremki. Wyrównaj wierzch i piecz około 20 minut, do czasu, aż wierzch będzie złotawy (u mnie: kilka minut więcej, bo całość wydawała mi się ciut za miękka).

Zostaw w foremce do całkowitego ostudzenia i pokrój na porcje.

Friday, 26 March 2021

Londyn mniej znany: Greenwich foot tunnel...


Muszę przyznać, że bywałam w Greenwich wielokrotnie w przeciągu ostatnich lat - nie znam okolicy najlepiej, ale ot, wiem jak dojechać, gdzie coś zjeść i kupić tanie książki. Nigdy nie miałam jednak czasu i okazji, aby przejść pod korytem rzeki z jednej strony na drugą.
Aż wreszcie pandemia z 2020 roku ograniczyła nasze możliwości poruszania się i opcje zwiedzania do tego stopnia, że w końcu października (tak dokładnie to 31...) połączyliśmy wizytę u ulubionego dentysty z nietypowym spacerem.
Pogoda nam nie dopisała, więc nie bardzo mieliśmy ochotę na szukanie ciekawostek na północnym brzegu i szybko wróciliśmy na znane południowe ścieżki.

Przeprawę warto połączyć z generalną wizytą w Greenwich, nie trzeba przyjeżdżać tylko po to i specjalnie. Spacer trwa może 20-25 minut? I trzeba przygotować się na ewentualne pokonanie 100 stopni schodów z jednej strony i 87 z drugiej - windy nie zawsze działają. 
Trzeba przyznać, że cała konstrukcja jest spektakularna - tunel otwarto dobrze ponad 100 lat temu, czyli przy budowie użyto relatywnie nowoczesnej-wtedy technologii, którą teraz widzimy, jako przestarzałą i niemal niemożliwą.      


Nietypowa przeprawa pomiędzy dwoma brzegami Tamizy leży pomiędzy południowym Greenwich i północnym Tower Hamlets. Wejście można znaleźć za odrestaurowanym kliperem herbacianym Cutty Sark. Prace nad tunelem rozpoczęto w 1899 roku, a otwarto w 1902. Zastąpił on drogi i niepewny prom dla mieszkających na południu pracowników doków na Isle of Dogs. 
Wejścia z obu stron znaczą szklane kopuły. Windy zainstalowano w 1904 roku, odnowiono w 1992 i 2012 roku. Piękne, śrubowato zakręcające schody prowadzą do wyłożonego 200.000 ceramicznych płytek tunelu, o średnicy 2.74m. Północny kraniec został uszkodzony podczas bombardowań II Wojny Światowej, i zreperowany przy użyciu stalowego i betonowego obmurowania, które znacząco zmniejsza średnicę na krótkim dystansie.
Do tej pory około 4000 osób używa tunelu codziennie. Dodatkowo jest on częścią National Cycle Route 1 i Thames Path.        

(źródło: angielski, polski)








Monday, 22 March 2021

Zupa pomidorowa z mlekiem kokosowym i odrobiną curry...

Przepis z bloga The Wednesday chef.

Składniki:
(na około 4 porcje)

2 łyżki oleju kokosowego (wersja wegańska), albo masła
1 cebula, obrana i pokrojona na cieniutkie półksiężyce
1 łyżeczka soli + ewentualnie odrobinę więcej, do smaku
1 1/2 łyżeczki łagodnego curry w proszku
1/2 łyżeczki mielonej kolendry
1/2 łyżeczki mielonego kuminu
szczypta mielonego chilli 
2 x 400g puszki siekanych pomidorów
400g puszka mleka kokosowego

ewentualnie posiekana świeża kolendra do podania

  • W sporym garnku rozgrzej olej kokosowy. Dodaj cebulę i 1/2 łyżeczki soli. Smaż na średnim ogniu , mieszając od czasu do czasu, aż będzie miękka - 10 minut.
  • Wmieszaj curry, kolendrę, kumin i chilli, wymieszaj i smaż przez minutę (trzeba uważać, aby mieszanka się nie przypaliła). Dodaj pomidory, kolejne 1/2 łyżeczki soli i 2 szklanki wody (oryginalnie 3-4, ale ja wolę gęstsze zupy i 2 szklanki sprawdziły się idealnie). Zagotuj, przykryj, zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu 20 minut.
  • Zmiksuj zupę blenderem ręcznym, wmieszaj mleko kokosowe i dopraw do smaku - u mnie była to jeszcze odrobina soli i szczypta cukru na intencję za kwaśnych pomidorów. Gotuj jeszcze 10 minut - na malutkim ogniu, i podawaj np. z tostowanymi kanapkami z serem.

Thursday, 18 March 2021

Kulki z daktyli, rodzynek i orzechów - energy balls...


Przepis ze strony supermarketu Lidl.

Składniki:
(na 16 sztuk)

50g orzechów (oryginalnie pekany, u mnie włoskie)
100g wypestkowanych, miękkich daktyli
50g mielonych migdałów
50g rodzynek/sułtanek
1 lekko czubata łyżka kakao

opcjonalnie: 2 łyżeczki oleju kokosowego

opcjonalnie: wiórki kokosowe, do obtoczenia

  • W robocie kuchennym zmiel orzechy. Dodaj daktyle, migdały, rodzynki i kakao i zmiel jeszcze raz, aż do uzyskania grudkowatej, mokrej masy. Jeśli całość wydaje się za sucha i nie daje się swobodnie formować dodaj 2 łyżeczki oleju kokosowego i ponownie zmiel. 
  • Wilgotnymi rękami formuj kulki - mnie wyszło idealnie 16 sztuk, każda wielkości 1 łyżki. Jeśli chcesz pokrywaj wiórkami kokosowymi.
  • Got owe przechowuj w lodówce, w szczelnym pojemniku z pokrywką.

Sunday, 14 March 2021

Chlebek bananowy z jogurtem greckim (Bill Granger)...

Przepis Billa'a Granger'a znaleziony na blogu Popołudnie w kuchni.

Składniki:
(tortownica 23cm, albo spora keksówka, albo 2 mniejsze foremki - okolice 10/20cm każda)
 
250g rozgniecionych, bardzo dojrzałych bananów (2 średnie banany)
250ml jogurtu greckiego (oryginalnie kwaśnej śmietany)
1 łyżeczka sody oczyszczonej
100g roztopionego masła
50g brązowego cukru
150g miałkiego cukru do wypieków
2 średnie jajka
250g mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia,
1 łyżeczka mielonego cynamonu
 
  • Piekarnik rozgrzej do 190 stopni.  Wybraną foremkę/foremki wyłóż papierem do pieczenia. 
  • W sporej misce wymieszaj przesianą mąkę, proszek do pieczenia i cynamon.
  • W innej misce wymieszaj jogurt z sodą oczyszczoną i odstaw na 5 minut.
  • Jogurt wymieszaj z roztopionym masłem, cukrem (brązowym i zwykłym) oraz jajkami. Masę wmieszaj do mąki. Na koniec wmieszaj dokładnie rozgniecione banany. Ciasto przelej do formy/foremek. Piecz przez 60-70 minut dla pojedynczej formy, albo około 35-40 minut dla mniejszych foremek - do suchego patyczka. 
  • Wyjmij z piekarnika, przestudź w foremce, a następnie wyjmij na kratkę i zostaw do ostudzenia. Ewentualnie posyp cukrem pudrem.

Tuesday, 9 March 2021

Celebryci na słodko - Pavlova...

 (zdjęcie)

'Pavlova' to bazujący na bezie deser nazwany na cześć rosyjskiej baleriny Anny Pawłowej. Beza ma mieć chrupiącą skorupkę i lekki, miękki środek, a na wierzchu zwykle bitą śmietanę i owoce. Przyjmuje się, że deser został stworzony na cześć tancerki podczas, albo tuż po jednej z jej tras po Australii i Nowej Zelandii w okolicy lat 20 XX wieku. Narodowość twórcy jest od lat sporna pomiędzy dwoma narodami.   
Pavlova jest popularnym daniem i ważną częścią narodowej kuchni i Nowej Zelandii i Australii, i często serwowana podczas uroczystych i odświętnych posiłków. Deser ten jest kojarzony raczej z latem i najczęściej jedzony w tym czasie (włączając w to Boże Narodzenie).

Najwcześniejsze wspominki podobnego ciasta można znaleźć w Australii w 1906 roku: 'Pavlova' nie jest wymieniona, ale jest przepis na 'ciasto z kremem' (cream cake), o podobnej technice wykonania. Pierwszy przepis, który bardzo przypomina współczesny deser to 'Meringue with Fruit Filling' z książki z 1922 roku 'Australian home cookery' Emily Futter. Pierwszy znany przepis z imieniem 'Pavlova' pochodzi z Australii, z 1926 roku, z firmy Davis Gelatine z Sydnej, ale składa się z warstw galaretki, a nie z bezy i śmietany. 
Istnieje również teoria, że deser skomponował po raz pierwszy Bert Sachse w Hotelu Espanade w Perth, w zachodniej Australii, w 1935 roku. Przepis na 'Pavlova cake' został opublikowany w gazecie The Advocate w 1935 roku, oraz w The Australian Women's Weekly w 1937 roku. (więcej - klik

(Wiki: polski, angielski)

Saturday, 6 March 2021

Urodziny Sofijki - 8 lat!

 

Osiem lat minęło... :)
Oczywiście tak naprawdę świętowaliśmy już dobrych kilka dni temu, bo w środę 24 lutego, ale generalny, otaczający nas ostatnimi czasy chaos przyczynił się do niejakiej zwłoki...
Lockdown trwa w najlepsze i wiele w kwestii spotkań towarzyskich zrobić się nie dało. Musieliśmy się zadowolić pysznym ciastem, lokalną pizzą i dobrze schłodzonym różowym winem. Skarg nie było słychać... :)
Za rok pobawimy się w większym towarzystwie! I tyle.
100 lat Sofijka!
:) 





Tuesday, 2 March 2021

Sałatka żydowska...


Przepis z bloga Izy.
 
Składniki:
(3 porcje)
 
3 średnie ziemniaki, ugotowane w mundurkach
2 jajka, ugotowane na twardo
cebula
sól i pieprz
majonez
ewentualnie odrobina posiekanego szczypiorku
 
Jajka i ziemniaki obierz i pokrój w kostkę. Cebulę drobno posiekaj. Wszystko wymieszaj z majonezem, dopraw do smaku, posyp ewentualnie szczypiorkiem i wstaw na 20 minut do lodówki.