Przejedzona do granic mozliwosci resztkami po-swiatecznymi, postanowilam odslodzic sie nieco (po sniadaniu zlozonym z kawalka sernika z biala czekolada i NIESLODZONEJ kawy z mlekiem:):):)) i przy okazji wykorzystac zalegajace resztki. Kostka twarogu domagala sie zuzycia... Szafke zasilalo kilka torebek kaszy gryczanej... W sam raz na pierogi z grudniowej Pierogarni! Beda do papierkowego barszczyku! Na dodatek trafila sie fantastyczna okazja, do wyprobowania na placu boju, mikolajowego prezentu: dwustronnych (prostych lub falistych) foremek do wycinania ciastek, pierogow i ravioli! :) W uzyciu nr.5 - srednica 10cm. Ha, jak profesjonalnie! :):):)))))))))
Z podanych proporcji mnie wyszlo 16 sporawych pierogow. I zostala niewielka miseczka nadzienia (mimo, ze zrobilam go mniej, niz w przepisie), chociaz upychalam najwiecej jak tylko sie dalo. Samo ciasto jest swietne - nie klei sie przy wyrabianiu (moze odrobine na poczatku), jest bardzo elastyczne i przyjmuje ogromne ilosci nadzienia. Mysle, ze wejdzie do naszej kuchni na stale i swietnie sie nada na pieczone pierogi à la ruskie. Ach, i poszlam za ciosem i czesc zamrozilam - ciasto kruche mrozi sie swietnie, drozdzowe to samo, wiec logicznie wynika, ze z krucho-drozdzowym tez nie powinno byc problemu. :):):))))))
Składniki na farsz:
przepis pochodzi z książki: "Kuchnia polska: dania na każdą okazję", Reader's Digest
przepis pochodzi z książki: "Kuchnia polska: dania na każdą okazję", Reader's Digest
1.Kaszę gryczaną ugotować na sypko. Przestudzić.
2.Drożdże rozmieszać z ciepłym mlekiem, cukrem, łyżką mąki (zaczyn) i odstawić na pół godziny, aż zaczyn podwoi objętość.
3.Obie mąki przesiać do dużej miski, dodać pieprz i kminek, wyrośnięty zaczyn, jajo, śmietanę, sól i wyrobić ciasto, aż będzie miękkie, gładkie i lśniące. Pod koniec wyrabiania ciasto powinno mieć konsystencję miękkiej plasteliny.
4.Z ciasta uformować kulę, włożyć do lekko naoliwionej miski, przykryć folią i odstawić do wyrośnięcia, aż podwoi objętość. Po tym czasie ciasto przebić pięścią (odgazować) i włożyć na 15 minut do lodówki.
5.Twaróg zemleć lub przecisnąć przez praskę i wymieszać z kaszą. Cebulę pokroić na drobno i zeszklić na maśle. Do farszu dodać cebulę, jajko, przyprawy i drobno posiekaną miętę (ewentualnie) i wszystko dokładnie wymieszać.
6.Na dużym kawałku pergaminu do pieczenia cienko rozwałkować schłodzone ciasto (maksymalnie 5mm) i za pomocą szklanki lub okrągłej foremki do wycinania ciastek wykrawać krążki.
7.Każdy krążek rozciągnąć lekko na dłoni, napełnić farszem i zlepić, bardzo mocno dociskając brzegi.
8.Gotowe pierożki układać partiami na blaszce do pieczenia, posmarować mlekiem roztrzepanym z jajkiem i piec do zrumienienia w temperaturze 180°C. Przed końcem pieczenia posmarować pierogi jeszcze raz - będą ładnie błyszczały.
9.Studzić na kratce. Podawać ze śmietaną.
No comments:
Post a Comment