Thursday, 10 November 2016

Figi...

Znakomite źródło włókna, pełne witamin i minerałów - figi, świeże i suszone, maja długa i wybitna historię. Uznane za zdrowy i uniwersalny składnik, moga dodać smaku wszelkim daniom...


Figi sa owocem fikusa, należacego do rodziny morwowatych (Moraceae). Maja unikalny, słodki smak, oraz miękkie wmętrze, pełne chrupiacych, jadalnych pesteczek. Swieże sa delikatne i łatwo się psuja, dlatego często sa konserwowane przez suszenie. Proces ten pozwala na uzyskanie słodkich i pożywnych owoców, a ich zaletami można cieszyć się przez cały rok. Istnieje wiele różnych odmian fig, które różnia się znacznie kolorem i struktura. Dzięki ich naturalnej słodyczy, przed wejściem w użycie cukru rafinowanego, były używane, jako słodzik.
To, co w języku potocznym nazywamy owocem figi, w rzeczywistości jest owocostanem rzekomym. Powstaje on w wyniku rozrośnięcia się osi kwiatostanu, która rozszerza się i wynicowuje, zawijając się do środka. Powstaje w ten sposób worek z wąskim ujściem na zewnątrz. Wewnątrz niego wyrastają kwiaty, z których później powstają owoce. Właściwe figi powstają tylko z kwiatostanów żeńskich, z kwiatostanów męskich powstają nieprzydatne do spożycia kapryfigi, w środku puste, wypełnione tylko zeschłymi resztkami pyłku. (źródło)
Figa jest jednym z najstarszych drzew i można ja znaleźć w najstarszych dokumentach historycznych i jest szeroko opisywana w Biblii. Pochodza z okolic Bliskiego Wschodu i Śródziemnomorskiego i byly obdarzane takim szacunkiem przez Greków, że stworzyli oni prawo zapobiegajace ich eksportowi.
Właściwości odżywcze
  Figi maja wysoka zawartość cukrów, minerałów i rozpuszczalnego włókna. Sa bogate w minerały, zwłaszcza w potas, wapń, magnez, miedź i żelazo, sa też źródłem witamin antyoksydacyjnych A, E i K, które maja wkład dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

100g suszonych fig dostarcza średnio
 249 kalorii     3.3g białka     0.9g tłuszczu     69g węglowodanów     5.6g włókna

100g świeżych fig dostarcza średnio
    80 kalorii     1.3g białka     0.3g tłuszczu     20.3g węglowodanów     2.2g włókna

Badania
Figi sa często zalecane, jako środek odżywczy i tonujacy jelita, a dzięki wysokiej zawartości włókna sa też naturalnym środkiem przeczyszczajacym. Wiele osób spożywa za dużo sodu (sól), obecnego w wysoko przetworzonym jedzeniu. Wysokie spożycie sodu może prowadzić do niedoboru potasu, a brak równowagi pomiędzy tymi pierwiastkami może doprowadzić do nadciśnienia. Dieta bogata w owoce i warzywa - właczajac w to świeże figi, naturalnie podwyższa poziom potasu i dlatego jest wskazana dla obniżenia ciśnienia krwi.
Naturalnie bogate we włókno pokarmowe figi moga być użyteczne w diecie osób nie chcacych przybrać na wadze. Bogate we włókno pokarmy powoduja uczucie sytości na dłużej, zmniejszaja głód i chęć pojadania. Figi zawieraja również probiotyki, które wspomagaja już istniejace w jelitach dobre bakterie, poprawiajac trawienie.
Figi sa też dobrym źródłem wapnia, minerału zwiazanego z gęstościa kości. Dzięki wysokiej zawartości potasu moga przeciwdziałać wydalaniu wapnia z moczem, powodowanego dieta z wysoka zawartościa soli. To z kolei zatrzymuje wapń w kościach i zmniejsza ryzyko osteoporozy.
Jak wybierać owoce w sklepie
Pełnia sezonu na figi przypada pomiędzy latem i jesienia, ale dużo zależy od odmiany. Figi sa delikatne i łatwo się psuja dlatego zwykle najlepiej jest je zużyć w ciagu 1-2 dni od zakupu. Wybierajac je w sklepie zwracaj uwagę na to, by owoce były pulchne i miękkie, miały bogaty, głęboki kolor i nie były poobijane. Dojrzałe figi maja też słodki zapach. Po przyniesieniu do domu nie powinno się ich myć, aż do czasu, kiedy będa używane. Powinny wytrzymać w lodówce około 2 dni, ale jeśli nie sa całkiem dojrzałe lepiej jest zostawić je w temperaturze pokojowej.
Suszone figi można przechowywać znacznie dłużej. Przy ich zakupie warto upewnić się, że sa miękkie i wolne od pleśni. Idealne będzie dla nich chłodne, ciemne miejsce, lub lodówka.
Figi można jeść ze skórka, lub obrane, zależnie od osobistych preferencji i grubości skórki. Środek dojrzałego owocu jest raczej miękki i klejacy, dlatego jego krojenie może być trudne.
Bezpieczeństwo
Figi zawieraja duże ilości szczawianów. Spożywane w przesadnych ilościach zapewne zadziałaja przeczyszczajaco, dlatego lepiej zachować umiar.        
Przetłumaczone z BBC Good Food
Figi na blogu:

No comments:

Post a Comment