(zdjęcie)
'Pavlova' to bazujący na bezie deser nazwany na cześć rosyjskiej baleriny Anny Pawłowej. Beza ma mieć chrupiącą skorupkę i lekki, miękki środek, a na wierzchu zwykle bitą śmietanę i owoce. Przyjmuje się, że deser został stworzony na cześć tancerki podczas, albo tuż po jednej z jej tras po Australii i Nowej Zelandii w okolicy lat 20 XX wieku. Narodowość twórcy jest od lat sporna pomiędzy dwoma narodami.
Pavlova jest popularnym daniem i ważną częścią narodowej kuchni i Nowej Zelandii i Australii, i często serwowana podczas uroczystych i odświętnych posiłków. Deser ten jest kojarzony raczej z latem i najczęściej jedzony w tym czasie (włączając w to Boże Narodzenie).
Najwcześniejsze wspominki podobnego ciasta można znaleźć w Australii w 1906 roku: 'Pavlova' nie jest wymieniona, ale jest przepis na 'ciasto z kremem' (cream cake), o podobnej technice wykonania. Pierwszy przepis, który bardzo przypomina współczesny deser to 'Meringue with Fruit Filling' z książki z 1922 roku 'Australian home cookery' Emily Futter. Pierwszy znany przepis z imieniem 'Pavlova' pochodzi z Australii, z 1926 roku, z firmy Davis Gelatine z Sydnej, ale składa się z warstw galaretki, a nie z bezy i śmietany.
Istnieje również teoria, że deser skomponował po raz pierwszy Bert Sachse w Hotelu Espanade w Perth, w zachodniej Australii, w 1935 roku. Przepis na 'Pavlova cake' został opublikowany w gazecie The Advocate w 1935 roku, oraz w The Australian Women's Weekly w 1937 roku. (więcej - klik)
(zdjęcie)
Niezwykła historia niezwykłego ciasta :)
ReplyDelete